Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kosmos bez tajemnic na Astro-Festiwalu

Data publikacji: 2013-06-06, Data modyfikacji: 2013-06-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Kosmos bez tajemnic na Astro-Festiwalu

Już 15 czerwca 2013, w Złejwsi Wielkiej, w ramach Astro Festiwalu odbędziemy wspólną podróż do gwiazd i odkryjemy tajemnice rządzące Kosmosem. Gościem honorowym będzie gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta i jedyny Polak, któremu udało się odbyć lot w przestrzeń kosmiczną.

 

 

Astro Festiwal to nie tylko okazja, aby zgromadzić w jednym miejscu wielu pasjonatów kosmosu i miłośników astronomii - zarówno tych dużych, jak i najmłodszych, ale przede wszystkim wyjątkowa propozycja spędzenia sobotniego popołudnia w gronie rodziny i przyjaciół. Na uczestników czeka mnóstwo kosmicznych atrakcji - m.in. gry i zabawy dla dzieci i rodzin, prezentacja instrumentów astronomicznych z czasów Mikołaja Kopernika, cykl prelekcji i wykładów popularno-naukowych, Astro-Arena (mobilne mini-obserwatorium astronomiczne) i wiele innych.

 

Astro Festiwal to święto fanów astronomii. Cieszy fakt, że po ubiegłorocznej inauguracji mamy jego kontynuację. Po raz drugi rzesze fanów astronomii będą mogły się spotkać, by wspólnie rozmawiać o swojej pasji - kosmosie - mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W Roku Kopernika zapowiada się niezwykła impreza, która potrwa do późnej nocy, a kto wie czy nawet nie do rana.

 

Imprezę rozpocznie oficjalne otwarcie Astrobazy w Złejwsi Wielkiej przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Wójta Gminy Zławieś Wielka Jana Surdykę oraz gen. Mirosława Hermaszewskiego.

 

Miłośnicy Gwiezdnych Wojen odnajdą klimat swojej ulubionej trylogii. Każdy będzie mógł pod okiem mistrzów wziąć udział w zajęciach Akademii Jedi. Będzie można spotkać postacie z filmów Georga Lucasa i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Program jest dedykowany głównie dzieciom (ale oczywiście zapraszamy również dorosłych), przygotowany został przez twórców corocznego ogólnopolskiego zlotu fanów Gwiezdnych Wojen - Star Force.

 

Dla dorosłych oraz wszystkich głodnych wiedzy, przygotowano cykl prelekcji i wykładów, które poprowadzą: Tomasz Kwiatkowski, Piotr Majewski, Przemysław Żołądek, Maciej Mikołajewski oraz gen. Mirosław Hermaszewski. Podczas prelekcji słuchacze dowiedzą się między innymi, jak wielki będzie radioteleskop budowany w Borach Tucholskich, jakie tajemnice skrywa wszechświat oraz jakie sekrety miał Mikołaj Kopernik.

 

Nie zabraknie również atrakcji dla osób zainteresowanych sprzętem i akcesoriami astronomicznymi - Muzeum Okręgowe w Toruniu udostępni instrumenty astronomiczne z czasów Mikołaja Kopernika z możliwością prowadzenia obserwacji i objaśnieniami, a w Miasteczku Kopernika, prezentować się będą na swoich stanowiskach poszczególne Astrobazy oraz sklepy ze sprzętem astronomicznym. Sesję nocną festiwalu rozpocznie pokaz łazików oraz nowinki z Marsa.

 

Tuż przed zachodem słońca w Złejwsi Wielkiej odbędzie się próba pobicia rekordu wszechświata w obserwacji nieba poprzez zgromadzenie na jak najmniejszej powierzchni, jak największej liczby teleskopów. Próba zakończy się wykonaniem wspólnego zdjęcia uczestników z wysięgnika wozu strażackiego, a po zmroku podejrzymy planetę Wenus na tle wieczornej zorzy .

 

Wyjątkową oprawę muzyczną festiwalu zapewnią występy Józefa Eliasza z zespołem (muzyka z Gwiezdnych Wojen) oraz Voices of the Cosmos (aranżacja muzyczno-wizualna). W słowno-muzyczną podróż przez Układ Słoneczny zabierze uczestników Przemysław Rudź. Artysta zagra muzykę ilustracyjną, a występowi towarzyszyć będą wizualizacje na pokładzie statku kosmicznego ASTROBAZA, gra świateł oraz pokaz walki na miecze świetlne.

 

Festiwal zakończy się ogniskiem pod gwiazdami, a jego gościem specjalnym będzie gen. Mirosław Hermaszewski. Nasz gość opowie o swoich kosmicznych doświadczeniach, odpowie na pytania oraz rozda autografy. Jednocześnie dla chętnych odbywać się będą obserwacje astronomiczne w plenerze i pod kopułą Astrobazy.

 

Astrofestiwal organizowany jest przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.

 

Szczegółowe informacje na stronie http://www.astro-festiwal.pl/

 

----------

 

Projekt Astro-baz, których przedsmak podczas Astro-Festiwalu będzie stanowić Astro-Arena, to sieć 14 mini obserwatoriów rozstawionych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Każda z baz przedsięwzięcia wyposażona jest w teleskop oraz pracownię komputerową, umożliwiającą porównanie wyników obserwacji. Projekt ten jest unikatowy nie tylko na skalę Polski, ale także Europy - w żadnym innym kraju na tak małej powierzchni nie działa tak wiele obserwatoriów, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych tajnikami gwiazd, planet i Układu Słonecznego.

 

planetpr.pl, Źródło artykułu: planetpr.pl, Autor zdjęć: planetpr.pl
 
Komentarze
olo   2013-07-14 15:21:24
BYłem!! bardzo fajna impreza. oby więcej takich!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bydgoski – powiat środkowo - zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w mieście Bydgoszcz, w skład którego wchodzą gminy: Koronowo, Solec Kujawski, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko oraz Sicienko. Powiat zajmuje powierzchnię 1395 km² i położony jest na terenie Pojezierza Krajeńskiego, Chełmińskiego, Wysoczyzny Świeckiej i Kotliny Toruńskiej.

Atrakcję przyrodniczą powiatu stanowią: Puszcza Bydgoska i Park krajobrazowy dolnej Wisły.
Regian bogato rozwinięty gospodarczo - najbardziej znanym przedsiębiorstwem działającym na terenie powiatu bydgoskiego jest producent taboru kolejowego i tramwajowego - Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A.,

Powiat leży na trasie międzynarodowej E261; przebiegają przez niego drogi krajowe: 5, 10, 80,25; węzeł kolejowy tworzą: międzynarodowa linia tranzytu nr 131, linia magistralna nr 18 oraz obwodnica towarowa nr 201, ponadto na terenie powiatu funkcjonuje Międzynarodowy Port Lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola