Belka
Poniedziałek, 12 Maja 2025   imieniny: Joanna, Dominik, Pankracy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kolejna wycieczka z TMMB

Data publikacji: 2013-09-17, Data modyfikacji: 2013-09-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Już w najbliższą sobotę (21 września) Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta organizuje kolejną wycieczkę w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Jest to kolejna wyprawa w głąb historii naszego miasta.

Program obfituje w ciekawe propozycje. I tak, dr Aleksandra Kłaput-Wiśniewska z Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego przedstawi genezę bydgoskiej Dzielnicy Muzycznej, ukochanego dziecka Andrzeja Szwalbego,  który nawet proponował nadanie jej oryginalnego imienia Wiolinów. Usłyszymy sporo ciekawych informacji na temat Filharmonii Pomorskiej. Akademii Muzycznej, Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych i całego otoczenia, w tym parkowej galerii wybitnych kompozytorów. 

Piotr Winter z Pracowni Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego  WOKiS  opowie o  tym jak narodził się jeden z najbardziej znanych pomników Bydgoszczy - fontanna „Potop” na pl. Wolności. To dzieło  berlińskiego rzeźbiarza  Ferdinanda Lepckego  zostało odsłonięte  23 lipca 1904 roku w północnej części parku  Kazimierza Wielkiego. 7 stycznia  1943 roku Niemcy przystąpili do  rozbiórki „Potopu”, aby odzyskać  brąz na potrzeby wojenne  (dokładnie 8870 kg). Po latach  dzięki staraniom Społecznego Komitetu Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop” monument wraca na swoje miejsce. Przy okazji usłyszymy,  jakie problemy towarzyszyły i towarzyszą rekonstrukcji i kiedy można spodziewać się odsłonięcia całości.

W programie wycieczki znalazł się też wyjazd autokarem w okolice Bydgoszczy, do miejsc szczególnie związanych z naszym miastem. Z Robertem Grochowskim ruszymy na ul. Grunwaldzką, do Tryszczyna i Wtelna. Zatrzymamy się w miejscu tzw. Wałów Kujawskich –  pozostałości dwóch linii wałów ziemnych  w rejonie obecnej Osowej Góry i Czyżkówka. Ich chronologia i przeznaczenie są nieznane. W latach 50. XX w. sformułowano hipotezę, że stanowiły one podwójną, sprzężoną wzajemnie linię obronną, zwróconą frontem ku północy, dla ochrony centralnych Kujaw przed najazdami Pomorzan. Zaproponowano  także kilka wariantów datowania umocnień, od czasów plemiennych poczynając, a na dobie rozbicia dzielnicowego kończąc. Ostatnimi czasy pojawiła się opozycyjna koncepcja, negująca militarną funkcję Wałów Kujawskich. Według Lecha Łbika, są to znaki graniczne, wzniesione w okresie nowożytnym przez mieszczan bydgoskich w celu definitywnego rozgraniczenie posiadłości miejskich od sąsiednich włości klasztornych i szlacheckich. Wycieczka odbędzie się 21 września  (w sobotę) 2013 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy (do 20 września w godz. 9.00-15.00). Udział w wycieczce można zgłosić osobiście: w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne, tel. 52 -322-51-96, lub e-mailem: [email protected].

(AP)

Urząd Miasta Bydgoszcz, Źródło artykułu: www.bydgoszcz.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Bydgoszcz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
 
 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola