S5, S10 i Młyny Rothera - to tylko niektóre inwestycje zgłoszone przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego do Kontraktu Terytorialnego.
Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przedstawił inwestycje, które chcielibyśmy realizować przy wsparciu środków unijnych w ramach kontraktu terytorialnego województwa kujawsko-pomorskiego.
W ramach Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, opiewającego łącznie na kwotę 1,355 mld zł, miasto proponuje: rozbudowę układu drogowego na osi wschód – zachód w Bydgoszczy – droga krajowa nr 80 (koszt 730 mln zł), budowę obwodnicy południowo-wschodniej od Węzła Lotnisko do drogi krajowej nr 5 (koszt 450 mln zł), budowę połączenia drogowego ul. Grunwaldzkiej z Trasą Wschód – Zachód (60 mln zł), budowę ulic: Rydygiera, Ciszewskiego, Matki Teresy z Kalkuty i Zamczysko (55 mln zł), budowę II etapu ul. Ogińskiego na odcinku od ul. Wojska Polskiego do ul. Jana Pawła II wraz z rozbudową ulicy Glinki na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Magnuszewskiej (30 mln zł) oraz kompleksowy projekt budowy dróg rowerowych na terenie Bydgoszczy (30 mln zł).
W zakresie dostępności transportowej zewnętrznej priorytetem dla Bydgoszczy jest budowa drogi S5 oraz S10 oraz komunikacja miasta z węzłami na drogach ekspresowych. – Jednym z nowych wniosków, jaki zgłosiłem, jest budowa połączenia drogowego S10 i DK80 w rejonie Solca Kujawskiego wraz z przeprawą mostową na Wiśle – wyjaśnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W zakresie dróg wodnych Bydgoszcz chciałaby realizować projekt rewitalizacji Starego Fordonu wraz z nabrzeżami (koszt 50 mln zł) oraz kontynuacja inwestycji pod nazwą Bydgoski Węzeł Wodny (koszt 182 mln zł). Nowym wnioskiem ze strony Bydgoszczy jest program działań na rzecz ochrony przeciwpowodziowej oraz zmniejszenie ryzyka powodziowego w mieście (koszt zadania 15 mln zł).
W ramach pakietu środowiskowego prezydent zaproponował również ujęcie nowego zadania pn. „Program gospodarki wodami opadowymi w mieście Bydgoszczy (100 mln zł). W pakiecie dziedzictwa kulturowego w projekcie kontraktu zapisano zadanie „Bydgoszcz miastem muzyki” (koszt 940 mln zł), w ramach którego zakładany jest rozwój Filharmonii Pomorskiej, poprawa warunków dydaktycznych Akademii Muzycznej i powstanie centrum kulturalno-festiwalowego jako wielofunkcyjnego kompleksu kreatywności artystycznej. Ponadto, miasto proponuje szereg zadań mających na celu poprawę infrastruktury miejskich jednostek kultury, na łączna kwotę 226 mln zł.
Już wcześniej sygnalizowana przez prezydenta Bydgoszczy inwestycja budowy Interaktywnego Centrum Nauki w byłych Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej (koszt 250 mln zł) zgłoszona jest w pakiecie edukacyjnym.
Ostateczna decyzja, jakie bydgoskie inwestycje otrzymają dofinansowanie, należeć będzie do zarządu województwa i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
(MS)
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola