Belka
Niedziela, 11 Maja 2025   imieniny: Mira, Franciszek, Ignacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Międzynarodowa konferencja muzealna w Bydgoszczy

Data publikacji: 2013-09-09, Data modyfikacji: 2013-09-10
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniach 9-11 września odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Technika i nauka w muzeum. Formy i środki prezentacji".

Będzie to druga z zapoczątkowanego w roku 2011 cyklu:  Muzeum – formy i środki prezentacji, podejmującego problematykę muzealną związaną z ukazywaniem konkretnych rodzajów zbiorów i działaniami temu towarzyszącymi. Konferencja pt. Technika i nauka w muzeum. Formy i środki prezentacji skierowana jest przede wszystkim do środowisk muzealnych zajmujących się prezentacją treści dotyczących techniki oraz nauki w ramach działań wystawienniczych, wydawniczych i edukacyjnych, jak również do środowisk akademickich związanych programowo z muzealnictwem (instytuty historii, zabytkoznawstwa i konserwatorstwa oraz kulturoznawstwa).

Konferencja zostanie zorganizowana wspólnie z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy,  pod auspicjami Polskiego Komitetu Narodowego International Council of Museums. Patronat honorowy nad nią objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Partnerami konferencji są projekt Forum Edukatorów Muzealnych oraz realizowany przez Miasto Bydgoszcz projekt Shift-X: Dziedzictwo kulturowe motorem zmian społeczno-gospodarczych w regionach poprzemysłowych.

Głównym celem konferencji jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób i przy użyciu jakich środków prezentować w muzeach treści związane z techniką i nauką oraz udostępniać dziedzictwo industrialne?

W ramach prezentowanych referatów, komunikatów i prezentacji posterowych szczególną uwagę chcielibyśmy skupić na ośmiu obszarach tematycznych: 1. Metodologia oraz metodyka tworzenia kolekcji i wystawiennictwa technicznego i naukowego; 2. Nowe technologie i rozwiązania wystawiennicze; Eksperymentatoria i interakcja – jako szczególne miejsca i formy prezentacji dziedzictwa naukowo-technicznego; 3. Problematyka konserwatorska dziedzictwa industrialnego; Oryginał, kopia, replika, rekonstrukcja – problematyka zakresu podejmowanych działań; 4. Zakres i formy edukacji technicznej i naukowej; 5. Rewitalizacja i adaptacja budownictwa postindustrialnego na cele wystawiennicze; Współczesna architektura muzealna; 6. Dobre praktyki – przykłady wystaw technicznych i naukowych; 7. Turystyka industrialna – perspektywy rozwoju i zagrożenia; Zarządzanie dziedzictwem industrialnym; 8. Finansowanie i promocja dziedzictwa industrialnego.

Plakat znajduje się TUTAJ.


(AP)

Urząd Miasta Bydgoszcz, Źródło artykułu: www.bydgoszcz.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Bydgoszcz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
 
 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola